PlodinaProdukt1)Obsah sušiny
(%)
Poměr hlavního produktu k vedlejšímu produktuPrůměrný odběr živin2)
(kg/t)
NPK
A. Obilniny
1.Pšenice ozimá potravinářskázrno8620,42,93,5
sláma914,70,611,1
celkem1,0:0,924,63,413,5
2.Pšenice ozimá nepotravinářskázrno8617,82,93,5
sláma914,70,611,1
celkem1,0:0,922,03,413,5
3.Pšenice jarnízrno8618,13,03,7
sláma914,50,711,6
celkem1,0:0,922,23,614,1
4.Žitozrno8616,23,55,1
sláma914,51,110,7
celkem1,0: 1,020,74,615,8
5.Ječmen ozimýzrno8617,23,45,1
sláma915,91,011,7
celkem1,0:0,721,34,113,3
6.Ječmen jarní sladovnickýzrno8615,12,83,9
sláma915,90,813,7
celkem1,0:0,618,63,312,1
7.Ječmen jarní krmnýzrno8617,22,83,9
sláma915,90,813,7
celkem1,0:0,620,73,312,1
8.Oveszrno8618,64,05,1
sláma916,21,619,0
celkem1,0: 1,125,45,826,0
9.Tritikálezrno8617,93,94,6
sláma915,91,013,4
celkem1,0:0,923,24,816,7
10.Kukuřice na zrnozrno8615,83,54,6
sláma919,51,217,1
celkem1,0: 1,025,34,721,7
11.Čirok zrnovýzrno9117,92,83,3
sláma926,20,710,3
celkem1,0:0,521,03,28,5
12.Pohankazrno8620,73,46,5
sláma9111,43,120,6
celkem1,0:2,043,59,647,7
13.Ostatní obilniny na zrno (průměr)zrno8618,03,04,0
sláma915,01,012,0
celkem1,0: 1,023,04,016,0
B. Luskoviny
14.Hráchzrno8635,93,68,4
sláma8615,11,515,1
celkem1,0: 1,051,05,123,5
15.Lupinazrno8655,67,013,1
sláma8612,11,615,6
celkem1,0: 1,067,78,628,7
16.Bobzrno8642,44,610,2
sláma8610,50,811,3
celkem1,0:0,951,95,320,4
17.Sójazrno8654,67,318,9
sláma8610,11,39,6
celkem1,0: 1,064,78,628,5
18.Ostatní luskoviny na zrno (průměr)zrno8640,04,010,0
sláma8610,01,011,0
celkem1,0: 1,050,05,021,0
C. Olejniny
19.Řepkasemeno9234,27,27,9
sláma866,91,311,6
celkem1,0:2,249,410,133,4
20.Slunečnicesemeno9228,07,019,9
sláma869,52,139,6
celkem1,0: 1,845,110,891,2
21.Máksemeno9233,27,68,2
sláma868,60,919,1
celkem1,0:2,857,310,161,7
22.Hořčicesemeno9250,07,77,7
sláma867,11,721,1
celkem1,0:1,560,710,339,4
23.Lensemeno9233,66,68,3
stonky865,31,412,1
celkem1,0:1,541,68,726,5
24.Lnička setásemeno9224,94,65,8
sláma869,51,714,1
celkem1,0: 1,034,46,319,9
24.Ostatní olejniny a další plodiny na semeno (průměr)semeno9233,07,08,0
sláma866,01,517,0
celkem1,0: 1,542,09,333,5
D. Okopaniny
25.Brambory ranéhlízy183,00,54,4
nať122,30,22,8
celkem1,0:0,33,70,65,2
26.Brambory ostatníhlízy223,50,54,5
nať152,80,24,0
celkem1,0:0,24,10,55,3
27.Cukrovkabulvy231,80,32,0
chrást154,00,44,5
celkem1,0:0,43,40,53,8
28.Krmná řepabulvy171,40,31,3
chrást152,80,44,0
celkem1,0:0,42,50,52,9
29.Ostatní okopaniny (průměr)hlízy, bulvy222,50,43,5
nať, listy153,00,44,0
celkem1,0:0,33,40,54,7
E. Jednoleté pícniny
30.Kukuřice na silážzelená hmota354,70,74,4
31.Čirokzelená hmota354,40,74,0
32.Ostatní obilniny na zelenozelená hmota174,40,64,7
33.Hrách krmnýzelená hmota174,60,63,7
34.Luskovinoobilní směszelená hmota174,70,54,2
35.Slunečnice ročnízelená hmota174,00,74,1
36.Krmná kapustazelená hmota174,80,65,7
37.Řepka na krmenízelená hmota175,10,75,4
38.Hořčice bílázelená hmota175,70,44,0
39.Ptačí nohazelená hmota173,80,53,3
40.Ostatní jednoleté pícniny (průměr)zelená hmota174,00,64,5
F. Víceleté pícniny
41.Jetelseno8524,12,017,9
42.Vojtěškaseno8528,32,318,2
43.Jetelotrávaseno8521,82,019,0
44.Vojtěškotrávaseno8521,12,819,8
45.Trávy s jetelovinamiseno8520,43,023,0
46.Trávy na orné půděseno8521,72,620,8
47.Louky a pastvinyseno8518,62,116,2
48.Jeteloviny na semenosemeno9155,06,45,8
omlatky9115,01,322,8
celkem1,0:8,0175,016,8188,2
49.Trávy na semenosemeno9123,43,65,8
omlatky9115,81,422,8
celkem1,0:8,0149,814,8188,2
G. Zelenina (pouze hlavní produkt)
50.Celer3,00,95,0
51.Cibule2,00,41,7
52.Kapusta hlávková3,50,53,3
53.Kedluben3,00,43,7
54.Květák3,50,53,3
55.Mrkev2,00,43,7
56.Okurky2,00,44,2
57.Rajče1,80,32,9
58.Řepa salátová3,00,74,2
59.Špenát4,00,65,8
60.Zelí3,00,42,7
61.Ostatní zelenina (průměr)2,50,44,0
  • Vysvětlivky:
  • 1) Hodnota „celkem“ vyjadřuje odběr živin v hlavním produktu (zrno, semeno, hlízy, bulvy) a vedlejším produktu (sláma, nať, chrást), v přepočtu na jednu tunu hlavního produktu.
  • 2) Odběr živin vyjádřený v prvcích (N = dusík, P = fosfor, K = draslík) v přepočtu na jednu tunu produktu při uvedeném standartním obsahu sušiny, u víceletých pícnin sklizených na píci v přepočtu na seno.
    1. 1) Směrnice Rady 91/676/EHS ze dne 12. prosince 1991 o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů, ve znění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 ze dne 29. září 2003 o přizpůsobení ustanovení týkajících se výborů, které jsou nápomocny Komisi při výkonu jejích prováděcích pravomocí, stanovených v právních aktech Rady přijatých postupem podle článku 251 Smlouvy o ES, ustanovením rozhodnutí 1999/468/ES.
    2. 2) Zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů.
    3. 3) § 13 odst. 3 a 5 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění zákona č. 76/2006 Sb.
      Vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů.
    4. 4) Zákon č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů.
    5. 5) Vyhláška č. 474/2000 Sb., o stanovení požadavků na hnojiva, ve znění pozdějších předpisů.
    6. 6) Zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd (zákon o hnojivech), ve znění pozdějších předpisů.
    7. 7) Vyhláška č. 377/2013 Sb., o skladování a způsobu používání hnojiv.
    8. 8) § 32 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 317/2004 Sb.
    9. 9) Vyhláška č. 327/1998 Sb., kterou se stanoví charakteristika bonitovaných půdně ekologických jednotek a postup pro jejich vedení a aktualizaci, ve znění vyhlášky č. 546/2002 Sb.
      Vyhláška č. 26/2007 Sb., kterou se provádí zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, ve znění pozdějších předpisů, a zákon České národní rady č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů.
    10. 11) § 39 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění zákona č. 20/2004 Sb. a zákona č. 150/2010 Sb.
      Vyhláška č. 450/2005 Sb., o náležitostech nakládání se závadnými látkami a náležitostech havarijního plánu, způsobu a rozsahu hlášení havárií, jejich zneškodňování a odstraňování jejich škodlivých následků, ve znění pozdějších předpisů.
    11. 12) Nařízení vlády č. 82/2006 Sb., o stanovení dalších údajů evidovaných u půdního bloku nebo u dílu půdního bloku v evidenci využití zemědělské půdy, ve znění nařízení vlády č. 336/2009 Sb.
    12. 13) Nařízení vlády č. 479/2009 Sb., o stanovení důsledků porušení podmíněnosti poskytování některých podpor, ve znění pozdějších předpisů.
    13. 14) § 39 odst. 4 písm. b) a c) zákona č. 254/2001 Sb., ve znění zákona č. 20/2004 Sb. a zákona č. 150/2010 Sb.