vyhlášené znění

v mil. Kč
OkresNeinvestiční účelové dotace na: DOTACE
ze SR
celkem
Transfer
prostředků
na sociální
dávky vyplácené
obcemi
*)
Transfer
prostředků
z MŠMT
na odbory
školství
ústavy
sociální
péče

*)
domovy
důchodců

*)
dopravní
obslužnost
školstvívybraná
zdravotnická
zařízení

*)
výkon
státní
správy
jednotky
sborů
dobrovolných
hasičů

**)
siln. doprava

*)
žel. doprava

*)
Praha114,016154,78615,00087,500118,667404,9550,100895,024564,77744,113
Benešov11,30321,3730,70033,37621,903
Beroun3,6728,69917,4700,50030,34128,421
Kladno8,58517,14634,7780,50061,009154,516
Kolín10,18811,0601,26022,0910,40044,99972,509
Kutná Hora9,0508,64417,0720,30035,06682,795
Mělník11,37811,55221,9560,40045,28669,215
Mladá Boleslav13,23625,9330,40039,56939,052
Nymburk9,4561,41818,9561,00030,83073,259
Praha - východ10,69421,6050,70032,99921,273
Praha - západ2,4828,79918,2820,60030,16320,288
Příbram13,69124,8590,70039,25080,059
Rakovník6,68112,4490,30019,43046,039
České Budějovice10,86021,94641,2010,60074,60770,440
Český Krumlov8,02513,6380,40022,06345,456
Jindřichův Hradec11,60021,6390,50033,73953,041
Písek8,58716,2710,40025,25850,261
Prachatice5,2926,56411,8550,90024,61128,498
Strakonice0,67817,8948,57916,1800,50043,83143,790
Tábor7,75712,35523,8440,50044,45669,423
Domažlice7,38813,4900,70021,57822,404
Klatovy15,67010,45120,3700,60047,09151,029
Plzeň-město10,17214,1701,30038,20017,2233,37157,1620,200141,798132,1177,400
Plzeň-jih7,81915,6390,80024,25825,379
Plzeň-sever8,79416,8900,80026,48441,675
Rokycany5,32110,5470,60016,46827,362
Tachov6,84911,8850,60019,33445,302
Cheb4,65410,67120,0680,30035,69368,667
Karlovy Vary1,03414,23228,2911,20044,757119,743
Sokolov13,05521,9381,40036,393101,581
Děčín4,96218,77315,95430,9141,20071,803196,533
Chomutov18,52733,04717,28228,9861,60099,442247,988
Litoměřice13,79526,3870,50040,682177,244
Louny3,11621,92810,56319,8960,60056,103154,341
Most0,88211,11914,67827,5420,30054,521307,605
Teplice10,18814,55130,0220,70055,461225,015
Ústí nad Labem9,56132,06413,71927,4070,30083,051186,889
Česká Lípa3,10314,27324,4521,10042,92869,015
Jablonec nad Nisou10,13420,4040,50031,03858,571
Liberec19,0022,52036,8480,60058,970119,595
Semily3,2745,6899,82417,4410,50036,72859,879
Hradec Králové1,50018,47137,2241,40058,595129,158
Jičín23,2729,71617,8610,50051,34942,259
Náchod4,60313,88526,0721,00045,56091,377
Rychnov n. Kněžnou2,1729,73218,2360,60030,74056,787
Trutnov1,86214,62928,0950,50045,08692,583
Chrudim0,33913,53324,3690,50038,741131,957
Pardubice18,68537,3500,50056,535106,789
Svitavy14,68713,32023,6501,20052,857128,997
Ústí nad Orlicí1,19727,77117,75232,2020,70079,622158,958
Pelhřimov2,7939,03717,0450,60029,47529,222
Havlíčkův Brod4,13711,85622,0920,80038,88554,366
Jihlava2,78111,48113,48325,1660,40053,31190,914
Třebíč15,91327,1820,50043,595135,999
Žďár nad Sázavou1,1193,93017,41829,0280,90052,39593,174
Blansko8,58513,43524,9130,50047,43383,946
Brno-město3,29457,7673,4006,50040,4593,465130,8740,200245,959565,97313,377
Brno-venkov18,81036,7390,70056,24994,626
Břeclav13,39415,95928,8710,70058,924128,817
Hodonín21,11037,2340,60058,944260,522
Vyškov11,10420,0400,50031,644106,211
Znojmo15,13726,3870,40041,924117,966
Prostějov1,81013,09525,4480,70041,053140,929
Olomouc2,17227,43651,8130,40081,821267,513
Přerov1,01711,11916,51431,5840,50060,734196,904
Šumperk16,22429,3620,60046,186180,593
Jeseník1,8625,4759,8630,30017,50067,797
Zlín23,39345,2940,40069,087165,793
Kroměříž10,13613,89925,1180,30049,453121,304
Uherské Hradiště18,28233,6080,60052,490121,317
Vsetín0,50918,46834,2551,50054,732175,623
Bruntál2,52017,58313,98324,4231,70060,209181,399
Frýdek-Místek3,98239,40829,38752,7580,700126,235372,905
Karviná4,30134,80965,4310,300104,841547,625
Nový Jičín0,5092,89620,79237,2991,90063,396248,486
Opava2,68923,55641,9800,70068,925225,159
Ostrava-město21,57875,0403,80038,00037,6764,316109,6150,200290,225695,90313,661
Úhrn213,626750,76023,500170,2001 229,29516,3502 601,46750,0005 055,19810 482,80078,551
  • *) Účelové dotace podléhají finančnímu vypořádání za rok 2001
  • **) § 24 odst. 1 písm. c) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění zákona č. 237/2000 Sb.
  • Příloha č. 7

    k zákonu č. 491/2000 Sb.

    FINANČNÍ VZTAHY K ROZPOČTŮM KRAJŮ

    Příloha č. 7 FINANČNÍ VZTAHY K ROZPOČTŮM KRAJŮ
    v mil. Kč
    Neinvestiční účelové dotace na:
    zastupitele*krajské úřady**celkem
    Praha21,37821,378
    Středočeský17,32667,32684,652
    Budějovický13,71458,58372,297
    Plzeňský11,14850,48561,633
    Karlovarský11,14741,08852,235
    Ústecký13,71458,17871,892
    Liberecký11,14845,13456,282
    Královéhradecký11,14750,33761,484
    Pardubický11,14845,21756,365
    Jihlavský11,14845,99357,141
    Brněnský17,32666,88584,211
    Olomoucký13,71456,34270,056
    Zlínský13,71455,52569,239
    Ostravský17,32666,84984,175
    Celkem173,720729,320903,040
  • * Kritérium pro výši odměn a odvodů pojistného - obecně závazné předpisy (např. zákon č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů; zákon č. 129/2000 Sb., o krajích; nařízení vlády č. 358/2000 Sb., o odměnách poskytovaných za výkon funkce členům zastupitelstev).
  • * Kritérium pro výši ostatních provozních výdajů - celková částka 57,8 mil. Kč na provoz rozdělená dle počtu zastupitelů krajů.
  • * Kritérium pro výdaje na vybavení kanceláří - celková částka 16,7 mil. Kč rozdělená dle počtu zastupitelů krajů.
  • * Kritérium pro počet členů zastupitelstva - podle tří velikostních skupin krajů:
    1. 65 členů - Ostravský, Brněnský a Středočeský kraj,
    2. 55 členů - Ústecký, Olomoucký, Budějovický a Zlínský kraj,
    3. 45 členů - Plzeňský, Královéhradecký, Jihlavský, Pardubický, Liberecký a Karlovarský kraj.
  • * Kritérium pro počet uvolněných zástupců hejtmana - podle tří velikostních skupin krajů:
    1. 5 zástupců hejtmana v případě 65 zastupitelů,
    2. 3 zástupci hejtmana v případě 55 zastupitelů,
    3. 2 zástupci hejtmana v případě 45 zastupitelů.
  • ** Kritérium pro zaměstnance delimitované k 1.1.2001 - průměrné roční výdaje na 1 převáděného zaměstnance určené jednotlivými resorty.
  • ** Kritérium pro nově přijaté zaměstnance - průměrné roční výdaje na 1 zaměstnance ve výši 444 tis. Kč, určené MV ČR.
  • Příloha č. 8

    k zákonu č. 491/2000 Sb.

    Postup pro stanovení výše příspěvku spojeného s výkonem státní správy

    Příspěvek na výkon státní správy

    Výše příspěvku na výkon státní správy pro každou obec v okrese se stanoví násobkem pevné sazby příspěvku na každých 100 obyvatel trvale bydlících na území, v němž obecní úřad vykonává státní správu, a jedné setiny celkového počtu obyvatel území.

    Sazby příspěvku na výkon státní správy ze státního rozpočtu stanovené v závislosti na rozsahu svěřené nebo přenesené působnosti k výkonu státní správy činí:

    Příloha č. 8 Postup pro stanovení výše příspěvku spojeného s výkonem státní správy
    PůsobnostSazba v Kč na 100 obyvatel1)
    obce2)1 230,- Kč
    obce s působností matričního úřadu2)3 120,- Kč
    obce s působností stavebního úřadu2)7 210,- Kč
    obce s pověřeným obecním úřadem2)11 550,- Kč
    obce s působností okresního úřadu3)11 010,- Kč

    Příloha č. 9

    k zákonu č. 491/2000 Sb.

    Závazná pravidla poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích v roce 2001 a způsobu kontroly jejich využití

    [podle § 46 odst. 5 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon)]
    1. 1. Obecné podmínky

      (1) Podle těchto „Závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích v roce 2001 a způsobu kontroly jejich využití“ (dále jen „pravidla“) se poskytují finanční příspěvky (dále jen „příspěvky“) na

      1. a) obnovu lesů poškozených imisemi,
      2. b) obnovu, zajištění a výchovu porostů,
      3. c) sdružování vlastníků lesů malých výměr,
      4. d) ekologické a k přírodě šetrné technologie,
      5. e) zajištění mimoprodukčních funkcí lesa,
      6. f) hrazení bystřin,
      7. g) podporu ohrožených druhů zvěře,
      8. h) vyhotovení lesních hospodářských plánů1) (dále jen „plán“) v digitální formě,
      9. i) ostatní hospodaření v lesích,
      10. j) programy spolufinancované s fondy EU.

      (2) Příspěvky podle odstavce 1 na základě žádosti poskytuje

      1. a) Ministerstvo životního prostředí, jde-li o pozemky v národních parcích a jejich ochranných pásmech,2)
      2. b) Ministerstvo obrany, jde-li o pozemky určené pro obranu státu,3)
      3. c) Ministerstvo zemědělství, jde-li o pozemky neuvedené pod písmeny a) a b) tohoto odstavce.

      (3) V případě, že pozemky jsou ve spoluvlastnictví více osob, je žadatelem o příspěvek vždy osoba, která

      1. a) má většinový spoluvlastnický podíl,4) nebo
      2. b) je zmocněna písemnou ověřenou plnou mocí dalšími spoluvlastníky, kteří mají spolu se žadatelem na pozemku většinový podíl počítaný podle velikosti podílů.

      (4) Žadatel vypočte požadovanou výši příspěvku způsobem uvedeným u příslušného předmětu příspěvku a zaokrouhluje ji vždy na celé koruny dolů.

      (5) Žádost o poskytnutí příspěvku a vyúčtování příspěvku podle těchto pravidel podává žadatel podacímu místu

      1. a) na pozemcích podle odstavce 2 písm. a), územnímu odboru Ministerstva životního prostředí, v jehož územním obvodu se nachází předmětný pozemek,
      2. b) na pozemcích podle odstavce 2 písm. b), Ministerstvu obrany,
      3. c) na pozemcích podle odstavce 2 písm. c), kraji5), do jehož působnosti spadá katastrální území, ve kterém je majetek žadatele; leží-li lesní majetek žadatele v působnosti více sousedních krajů, žádost podává tam, kde leží větší část lesního majetku.

      (6) Podací místo zaeviduje žádost dnem přijetí.

      (7) Je-li předložená žádost neúplně nebo nesprávně vyplněna, vyzve podací místo žadatele k odstranění nedostatků. Pokud žadatel neodstraní nedostatky do 30 kalendářních dnů ode dne doručení, bude žádost zamítnuta. Zaregistrování žádosti do pořadí pro projednání bude provedeno až po odstranění všech nedostatků.

      (8) Žádosti jsou projednávány podacím místem v pořadí v jakém byly zaregistrovány, s výjimkou příspěvků poskytovaných podle části 2. písmen E a F, kde se postupuje podle stanovených kritérií a rozhoduje o příspěvku.

      (9) Příspěvky jsou přiznávány do vyčerpání finančních limitů stanovených pro jednotlivá písmena příspěvků příslušným ministerstvem podle odstavce 2.

      (10) O projednání žádostí se pořizuje zápis.

      (11) Žadatel je o výsledku projednání vyrozuměn podacím místem formou „Rozhodnutí“. Kopii „Rozhodnutí“ o přiznání příspěvku zasílá podací místo příslušnému finančnímu úřadu. Na toto rozhodování se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.6)

      (12) Příspěvky jsou poukazovány bezhotovostně přímo na účet žadatele, a to:

      1. a) u příspěvků poskytovaných podle části 2. písmen A, B, C, D, G písm. b), H a J po přiznání příspěvku,
      2. b) u příspěvků poskytovaných podle části 2. písmen E, F a I na základě předloženého vyúčtování po provedení prací,
      3. c) u příspěvků poskytovaných podle části 2. písmene G písm. a) po splnění podmínek stanovených pro přiznání příspěvku.

      (13) Je-li poskytnut příspěvek podle těchto pravidel, nelze na předmět příspěvku poskytnout v témže roce jinou podporu ze státních zdrojů.

      (14) Porušení lesního zákona může být důvodem k zamítnutí žádosti o příspěvek podle těchto pravidel.

      (15) Kontrola dodržení podmínek stanovených těmito pravidly je vykonávána podle zvláštních právních předpisů.

      (16) Při zjištění, že porušením těchto pravidel byl příspěvek získán neoprávněně, provedení prací neodpovídá uváděnému rozsahu, účelu nebo kvalitě nebo došlo k neohlášené změně v projektové dokumentaci nebo uvedení nepravdivých údajů, oznámí ten kdo kontrolu provádí písemně tuto skutečnost finančnímu úřadu.

      (17) Žadatel je povinen neoprávněně přijatou část příspěvku neprodleně vrátit a zaplatit penále ode dne připsání finančních prostředků na účet ve výši 0,05 % denně v případě, že skutečnosti uvedené v odstavci 12 zjistí sám, a ve výši 0,1 % v ostatních případech. Současně je povinen tuto skutečnost oznámit podacímu místu a příslušnému finančnímu úřadu.

      (18) Neoprávněně přijatou část příspěvku včetně penále odvede žadatel na účet stanovený příslušným finančním úřadem.

      (19) Fyzické osoby, které v rámci svého pracovního nebo obdobného poměru přicházejí do styku s osobními daty žadatelů uvedenými na žádostech, mají povinnost mlčenlivosti o těchto informacích podle zvláštního právního předpisu.7)

      (20) Příspěvek může být poskytnut pouze za předpokladu, že žadatel písemně potvrdí na žádosti o příspěvek svým podpisem souhlas se zveřejněním údajů v následujícím rozsahu:

      1. a) jméno a příjmení žadatele, popř. obchodní jméno,
      2. b) rodné číslo, popř. IČO,
      3. c) úplná adresa bydliště, popř. sídlo,
      4. d) předmět příspěvku,
      5. e) výše poskytnutého příspěvku v roce 2001.

      (21) V případě, že žadatel nemůže dodržet skutečnosti uvedené v žádosti a stanovené v „Rozhodnutí“, požádá podací místo o jejich změnu, kterou zdůvodní a doloží specifikací změn dokumentace dokladů.

      (22) U akcí, na něž byl příspěvek poskytnut podle písmen E a F, jejichž rozpočtová hodnota je vyšší než 1 mil. Kč, je žadatel povinen předložit dokumentaci závěrečného vyhodnocení akce příslušnému podacímu místu, které vydalo „Rozhodnutí“, ve lhůtě 6 měsíců ode dne dokončení stavby. Dokumentace musí obsahovat:

      1. a) zprávu o splnění závazných ukazatelů a dodržení podmínek čerpání prostředků státního rozpočtu na financování akce stanovených v „Rozhodnutí“,
      2. b) kolaudační rozhodnutí nebo rozhodnutí o uvedení stavby do zkušebního provozu, u akcí na něž bylo vydáno stavební povolení,
      3. c) zprávu z kontroly konané při jejím závěrečném vyhodnocení, provedené příslušným podacím místem, případně finančním úřadem,
      4. d) formuláře „Zásad pro financování programů z prostředků státního rozpočtu, fondů Evropské unie, fondů NATO a úvěrů se státní zárukou“ (dále jen „ISPROFIN“) RA 80 až 828) o skutečnosti.

      (23) Příslušné podací místo přezkoumá dokumentaci uvedenou v odstavci 22 a v případě, že

      1. a) zprávy uvedené v odstavci 22 nebudou konstatovat neoprávněné použití prostředků státního rozpočtu a byly dodrženy stanovené závazné ukazatele akce, závěrečné vyhodnocení ukončí zápisem,
      2. b) zprávy uvedené v odstavci 22 budou konstatovat neoprávněné použití prostředků státního rozpočtu nebo nebudou dodrženy závazné ukazatele, stanoví termín a postup k zabezpečení nápravy zjištěných nedostatků a závěrečné vyhodnocení ukončí po odstranění zjištěných nedostatků, případně jejich příčin. V tomto případě lze ukončit závěrečné vyhodnocení pouze se souhlasem Ministerstva financí.
    1. 2. Příspěvky
      1. A. Příspěvek na obnovu lesů poškozených imisemi
        1. Předmět příspěvku:
          1. a) přirozená obnova a umělá obnova síjí,
          2. b) umělá obnova sadbou - první,
          3. c) umělá obnova sadbou - opakovaná,
          4. d) ochrana mladých lesních porostů do stadia jejich zajištění (ochrana kultur proti buřeni, zvěři, klikorohu a myšovitým),
          5. e) zřizování nových oplocenek za účelem zajištění lesních porostů nebo jejich částí s plošným zastoupením melioračních a zpevňujících dřevin 30 % a vyšším,
          6. f) hnojení a vápnění lesních porostů.
        1. Kritéria příspěvku:
          1. - pásmo9) ohrožení A,
          2. - pásmo ohrožení B.
        1. Sazba příspěvku:
          Příloha č. 9 Závazná pravidla poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích v roce 2001 a způsobu kontroly jejich využití
          Čís.
          řád.
          Předmět příspěvkuTechnické
          jednotky
          IndikaceSazba v
          pásmu ohrožení
          AB
          1.Přirozená obnova a umělá obnova síjí
          - meliorační a zpevňující dřeviny10)Kč/haAa115 00015 000
          - ostatní dřevinyKč/haAa210 00010 000
          2.Umělá obnova sadbou - první
          - meliorační a zpevňující dřevinyKč/sazeniciAb11212
          Kč/poloodrostekAb23030
          Kč/odrostekAb34040
          - ostatní dřevinyKč/sazeniciAb488
          3.Umělá obnova sadbou - opakovaná
          - meliorační a zpevňující dřevinyKč/sazeniciAc199
          - ostatní dřevinyKč/sazeniciAc277
          4.Ochrana mladých lesních porostů
          - ochrana kultur proti buřeniKč/haAd14 5004 000
          - ochrana kultur proti zvěřiKč/haAd23 5002 500
          - ochrana kultur proti klikorohuKč/haAd31 000700
          - ochrana kultur proti myšovitýmKč/haAd42 5002 000
          5.Zřizování nových oplocenek o výšce minimálně 160 cm za účelem
          zajištění lesních porostů nebo jejich částí se zastoupením melioračních a zpevňujících dřevin 30 % a vyšším
          Kč/kmAe170 00070 000
          6.Hnojení a vápnem lesních porostů
          - leteckéKč/haAf16 0004 000
          - pozemníKč/haAf22 0002 000
          - k jednotlivým sazenicím při výsadběKč/haAf32 0002 000
        1. Způsob výpočtu příspěvku:
          1. - výše příspěvku se stanoví součinem sazby a množství skutečně provedených technických jednotek (např. ha, počet sazenic, km).
        1. Podmínky přiznání příspěvku:
          1. - kvalita provedených prací a jejich soulad s právními předpisy upravujícími hospodaření v lesích jsou potvrzeny odborným lesním hospodářem,
          2. - žadatel hospodaří v souladu s právními předpisy upravujícími hospodaření v lesích,
          3. - přirozená a umělá obnova je pro účely těchto pravidel i zalesnění lesních pozemků, které jsou v plánu nebo osnově označeny jako bezlesí,
          4. - při obnově musí žadatel použít stanovištně a geneticky vhodného a výsadby schopného sadebního materiálu,11)
          5. - dodržení parametrů u stromků z náletu nebo sazenice,12)
          6. - příspěvek na přirozenou obnovu a síji se poskytuje za předpokladu, že na obnovované ploše je alespoň minimální počet jedinců na 1 hektar13) a pokud žádost byla podána do 2 let po smýcení hlavního porostu,
          7. - příspěvek na umělou obnovu lesa sadbou se poskytuje nejvýše na 1,3 násobek minimálního počtu jedinců na 1 hektar,
          8. - za první sadbu jsou považovány i podsadby jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem, pokud nejsou hlavní dřevinou, a dosadby nezajištěných lesních porostů poloodrostky a odrostky do 20 % obnovované plochy,
          9. - příspěvek na poloodrostky a odrostky se poskytuje u prostokořeného materiálu do 500 ks/ha redukované plochy a obalovaného materiálu do 400 ks/ha, za předpokladu provedení mechanické ochrany proti zvěři,
          10. - poloodrostkem se rozumí rostlina vypěstovaná dvojnásobným školkováním, podřezáním kořenů nebo přesazením do obalů, případně kombinací těchto pěstebních výkonů s případně tvarovanou nadzemní částí o výšce od 51 cm do 120 cm,
          11. - odrostkem se rozumí rostlina vypěstovaná minimálně dvojnásobným školkováním, podřezáním kořenů nebo přesazením do obalů, případně kombinací těchto pěstebních výkonů s případně tvarovanou nadzemní částí o výšce od 121 cm do 250 cm,
          12. - příspěvek se neposkytuje na veškeré podsíje a dále na umělou obnovu při výběrném způsobu hospodaření,
          13. - příspěvek na letecké vápnění lesních porostů se poskytuje při minimální hektarové dávce 2t/ha,
          14. - skutečným věkem porostu se rozumí jeho stáří uvedené v plánu nebo osnově14) s připočtením počtu let od začátku platnosti plánu, respektive osnovy do doby provedení prací, na které je požadován příspěvek.
        1. Žadatel: