Číslo položkyKonstrukce a vybaveníTYP CHAT
FGHI
IIIIIIIIIIII
1Základy včetně zemních prací0,0770,0840,0580,0640,0840,0930,0820,092
2Podezdívka0,040-0,037-0,039-0,040-
3Svislé konstrukce0,2740,2920,2540,2730,2840,3040,2800,303
4Stropy0,1020,1200,0930,1040,1020,1140,1010,123
5Zastřešení mimo krytinu0,0700,0690,0920,0900,0630,0620,0720,070
6Krytiny střech0,0500,0490,0420,0410,0410,0420,0500,049
7Klempířské konstrukce0,0080,0080,0080,0080,0080,0080,0080,008
8Úprava povrchů0,1010,0940,0930,0840,0920,0840,1010,093
9Schodiště0,0120,0230,0210,043----
10Dveře0,0320,0310,0320,0310,0310,0300,0320,031
11Okna0,0510,0500,0520,0510,0510,0500,0510,050
12Podlahy0,0400,0390,0400,0390,0400,0390,0410,040
13Vytápění0,0330,0320,0330,0320,0320,0310,0320,031
14Elektroinstalace0,0320,0310,0310,0300,0310,0300,0300,029
15Rozvod vody--0,0180,0170,0180,017--
16Zdroj teplé vody--------
17Rozvod propan - butanu--0,0030,0030,0030,003--
18Kanalizace--0,0170,0160,0170,016--
19Záchod0,0040,0040,0040,0040,0040,0040,0030,003
20Okenice0,0190,0180,0190,0180,0190,0180,0200,019
21Vnitřní hygienické vybavení0,0280,0260,0230,0220,0230,0220,0290,027
22Ostatní0,0270,0300,0300,0300,0180,0330,0280,032

I - Chaty nepodsklepené nebo podsklepené do 1/2 zastavěné plochy

II - Chaty podsklepené

Tabulka č. 5

CENOVÉ PODÍLY KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ VEDLEJŠÍCH STAVEB

Tabulka č. 5 CENOVÉ PODÍLY KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ VEDLEJŠÍCH STAVEB
Číslo položkyKonstrukce a vybaveníTYP VEDLEJŠÍCH STAVEB
ABCD
IIIIIIIIIIII
1Základy0,0620,0710,0710,0830,0640,0740,080,092
2Obvodové stěny0,3040,3220,3180,3360,3030,3210,3130,332
3Stropy0,1930,2060,1980,220,1940,2110,2180,239
4Krov (podhled x)0,1080,0930,073x)0,062x)0,0980,085--
5Krytina0,0690,0570,0810,0710,0680,0560,1120,09
6Klempířské konstrukce0,0190,0160,0170,0150,0180,0160,0160,015
7Úpravy povrchů0,0490,0570,0610,070,0490,0580,0630,072
8Schodiště0,0380,046--0,0370,043--
9Dveře0,0310,0230,030,0210,0290,020,0380,026
10Okna0,010,0120,0110,0130,0120,0140,0130,014
11Podlahy0,0680,0630,0820,070,080,0680,0970,085
12Elektroinstalace0,0490,0340,0580,0390,0480,0340,050,035
Tabulka č. 5 CENOVÉ PODÍLY KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ VEDLEJŠÍCH STAVEB
Číslo položkyKonstrukce a vybaveníTYP VEDLEJŠÍCH STAVEB
EFG
IIIIIIIII
1Základy0,0770,0880,0830,0940,1220,137
2Obvodové stěny0,2740,2900,3190,3390,310,329
3Stropy0,2020,220,2120,234--
4Krov (podhled x)0,1090,090--0,3350,33
5Krytina0,0680,0550,1110,0860,1280,105
6Klempířské konstrukce0,0180,0160,0160,0150,0420,032
7Úpravy povrchů0,0520,0640,060,070,0630,067
8Schodiště0,0360,042----
9Dveře0,030,0220,0370,025--
10Okna0,0130,0140,0140,014--
11Podlahy0,0820,0710,1080,092--
12Elektroinstalace0,0390,0280,040,031--

I - Vedlejší stavby nepodsklepené nebo podsklepené do 1/2 zastavěné plochy

II - Vedlejší stavby podsklepené

Tabulka č. 6

CENOVÉ PODÍLY KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ GARÁŽÍ

Tabulka č. 5 CENOVÉ PODÍLY KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ VEDLEJŠÍCH STAVEB Tabulka č. 6 CENOVÉ PODÍLY KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ GARÁŽÍ
Číslo položkyKonstrukce a
vybavení
Typ garáže
ABC
nepodsklepenépodsklepenénepodsklepenépodsklepenénepodsklepenépodsklepené
1Základy0,0600,0710,0620,0780,0820,093
2Obvodové stěny0,2890,2970,3010,3270,3380,342
3Stropy0,1910,2150,2620,276--
4Krov0,1000,092--0,1620,169
5Krytina0,0680,0530,0570,0430,0820,092
6Klempířské konstrukce0,0190,0170,0290,0260,0190,017
7Úpravy povrchů0,0510,0580,0480,0540,0630,068
8Dveře0,0230,0180,0270,0140,0360,029
9Okna0,0130,0110,0140,0120,0160,013
10Vrata0,0600,0520,0680,0440,0620,049
11Podlahy0,0680,0730,0720,0800,1400,128
12Elektroinstalace0,0580,0430,0600,046--

Tabulka č. 7

PŘEDPOKLÁDANÁ ŽIVOTNOST KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ

Tabulka č. 5 CENOVÉ PODÍLY KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ VEDLEJŠÍCH STAVEB Tabulka č. 6 CENOVÉ PODÍLY KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ GARÁŽÍ Tabulka č. 7 PŘEDPOKLÁDANÁ ŽIVOTNOST KONSTRUKCÍ A VYBAVENÍ
Číslo položkyNázevPředpokládaná životnost v letech
1Základy včetně zemních prací150 - 200
2Svislé konstrukce80 - 200
3Stropy80 - 200
4Zastřešení mimo krytinu70 - 150
5Krytiny, střecha40 - 80
6Klempířské konstrukce30 - 80
7Úpravy vnitřních povrchů50 - 80
8Úpravy vnějších povrchů30 - 60
9Vnitřní obklady keramické30 - 50
10Schody80 - 200
11Dveře50 - 80
12Vrata30 - 50
13Okna50 - 80
14Povrchy podlah15 - 80
15Vytápění20 - 50
16Elektroinstalace25 - 50
17Bleskosvod30 - 50
18Vnitřní vodovod20 - 50
19Vnitřní kanalizace30 - 60
20Vnitřní plynovod20 - 50
21Ohřev teplé vody20 - 40
22Vybavení kuchyní15 - 30
23Vnitřní hygienická zařízení včetně WC30 - 60
24Výtahy30 - 50
25Ostatní-
26Instalační prefabrikáty (jádra)15 - 25

Příloha č. 22

k vyhlášce č. 441/2013 Sb.

Míra kapitalizace pro oceňování nemovitých věcí a majetkových práv výnosovým způsobem

Příloha č. 22 Míra kapitalizace pro oceňování nemovitých věcí a majetkových práv výnosovým způsobem
Číslo polož.Typ stavby*Název položkyMíra kapitalizace v % pro
BudovyHalyBudovyHaly
1LE,F,GNemovité věci pro výrobu7,59,5
2RINemovité věci pro garážování1110
3HCNemovité věci pro obchod78
4FDNemovité věci pro administrativu6,5
5I,GDNemovité věci pro hromadné ubytování a stravování (např. hotely), ostatní ubytování7,5
6PHNemovité věci pro dopravu, spoje7
7CANemovité věci pro školství8
8DANemovité věci pro kulturu7
9ADNemovité věci pro zdravotnictví8
10Z, OK,LNemovité věci pro zemědělství67,5
11SJNemovité věci pro skladování66,5
12EBNemovité věci pro sport77
13J-Bytové domy typové5,5-
14K-Bytové domy netypové4,5-
15-Rodinné domy4,5
16-Ostatní nemovité věci neuvedené8
17-Majetková práva, není-li dále uvedeno jinak10
18-Pozemky nezastavěné, které nejsou v jednotném funkčním celku, zatížené věcným břemenem10
  • * Pro ocenění pozemku zatíženého právem stavby a práva stavby se použije míra kapitalizace podle druhu stavby, která odpovídá právu stavby.
  • Pro ocenění věcných břemen se použije míra kapitalizace podle druhu nemovité věci, kterou věcné břemeno zatěžuje, kromě věcných břemen pro technickou infrastrukturu, u nichž činí 10 %.

    V případě zatížení stavby věcným břemenem se použije míra kapitalizace pro tuto stavbu. Pro ocenění závady na nemovité věci se použije míra kapitalizace podle druhu zatížené nemovité věci.

    U zastavěného pozemku nebo pozemku v jednotném funkčním celku zatíženého věcným břemenem se použije míra kapitalizace podle druhu hlavní stavby. Je-li na pozemku více hlavních staveb, které nejsou společně využívané, postupuje se podle § 48a odst. 1 písm. c).

    Míru kapitalizace lze v odůvodněných případech zvýšit až o 0,5 %.

    U staveb oceňovaných podle § 31 odst. 1 písm. b) a c) se k příslušné míře kapitalizace připočte 0,1 až 0,5 % na pokrytí zvýšeného rizika spojeného s docílením pronájmu celkové podlahové plochy.

    U staveb s víceúčelovým užitím, pokud byla míra kapitalizace stanovena podle převažujícího účelu užití, lze odlišnou míru kapitalizace příslušející zbylé části zohlednit ve zvýšení nebo snížení stanovené kapitalizace o 0,1 až 0,5 %.

    Výše celkové úpravy míry kapitalizace může činit nejvýše 0,5 %.

    Příloha č. 22a

    k vyhlášce č. 441/2013 Sb.

    Koeficienty míry užitku a omezení vlastníka nemovité věci pro zjednodušené ocenění věcných břemen technické infrastruktury

    Tabulka č. 1

    Příloha č. 22a Koeficienty míry užitku a omezení vlastníka nemovité věci pro zjednodušené ocenění věcných břemen technické infrastruktury Tabulka č. 1
    Umístění vedení na silničním pozemkuHodnota koeficientu míry užitku a omezení vlastníka nemovité věci* {ku) pro plochy zatížené věcným břemenem pro technickou infrastrukturu
    Šířka zatížené plochy technickou infrastrukturou je větší než 1 metrŠířka zatížené plochy technickou infrastrukturou je větší 0,5 metru až 1 metr včetněŠířka zatížené plochy technickou infrastrukturou je menší než 0,5 metru včetně
    Vložení do komunikace24125
    Vložení do krajnice115,52
    Vložení do chodníku52,52
    Vložení do pomocného silničního pozemku422
    Překop komunikace604020
  • * Hodnotu koeficientu míry užitku lze zvýšit nebo snížit až o 30 % v návaznosti na druh komunikace a její polohu v obci.
  • Koeficienty míry užitku a míry omezení vlastníka nemovité věci pro věcná břemena pro technickou infrastrukturu podle druhu technické infrastruktury, prostorového umístění vedení a druhu pozemku

    Tabulka č. 2

    Příloha č. 22a Koeficienty míry užitku a omezení vlastníka nemovité věci pro zjednodušené ocenění věcných břemen technické infrastruktury Tabulka č. 1 Koeficienty míry užitku a míry omezení vlastníka nemovité věci pro věcná břemena pro technickou infrastrukturu podle druhu technické infrastruktury, prostorového umístění vedení a druhu pozemku Tabulka č. 2
    Prostorové umístěníObjekty a vedení technické infrastrukturyHodnota koeficientu míry užitku a míry omezení vlastníka nemovité věci podle druhu pozemku koi
    Stavební pozemek*Pozemní komunikaceZemědělský pozemekLesní pozemekVodní plochaJiný pozemek
    Nadzemní vedeníEl. vedení v napěťové hladině nad 110 kV (včetně podpěrných bodů)1,001,001,001,001,000,25
    Elektrická vedení v napěťové hladině do 110 kV včetně
    (včetně podpěrných bodů)
    0,250,250,250,750,100,25
    Plynovody o tlaku nad 40 bar--1,00-1,000,25
    Plynovody o tlaku do 40 bar včetně0,75-0,75-0,100,25
    Rozvodné tepelné zařízení1,000,251,001,000,100,25
    Vodovodní řady, kanalizační stoky-----0,25
    Telekomunikační síť0,250,100,100,100,100,25
    Podzemní vedeníEl. vedení v napěťové hladině nad 110 kV1,000,101,001,001,000,25
    Elektrická vedení v napěťové hladině do 110 kV včetně0,50,100,250,750,250,25
    Plynovody o tlaku nad 40 bar1,000,101,001,001,000,25
    Plynovody o tlaku do 40 bar včetně0,500,100,250,750,250,25
    Rozvodné tepelné zařízení0,500,100,250,750,250,25
    Vodovodní řady, kanalizační stoky0,500,100,250,750,250,25
    Telekomunikační síť0,400,100,100,400,250,25
    Podzemní objekty1,00
    Nadzemní objekty1,00
  • * Stavební pozemek s výjimkou pozemku s pozemní komunikací.
  • Nadzemní objekt (např. trafostanice, regulační stanice, předávací stanice, kotelny, věže, technologické kontejnery, podpěrný bod pro TI /mimo elektrická vedení/, vodojemy, úpravny vody).

    Nadzemní vedení (např. nadzemní vedení přenosové, přepravní a distribuční soustavy, rozvodného tepelného zařízení, sítí elektronických komunikací).

    Podzemní vedení (např. podzemní vedení přenosové, přepravní a distribuční soustavy, rozvodného tepelného zařízení, vodovodů, kanalizací, sítí elektronických komunikací).

    Podzemní objekt (např. podzemní trafostanice a regulační stanice, šachty, předávací stanice, vodojemy).

    Tabulka č. 3

    Příloha č. 22a Koeficienty míry užitku a omezení vlastníka nemovité věci pro zjednodušené ocenění věcných břemen technické infrastruktury Tabulka č. 1 Koeficienty míry užitku a míry omezení vlastníka nemovité věci pro věcná břemena pro technickou infrastrukturu podle druhu technické infrastruktury, prostorového umístění vedení a druhu pozemku Tabulka č. 2 Tabulka č. 3
    Věk oprávněného z věcného břemene (v letech)Průměrný počet let dalšího trvání věcného břemene n (roky)
    Do 16 včetně71
    17-2956
    30-4045
    41-4935
    50-5628
    57-6022
    61-6916
    70-7811
    79-896
    90 a více2

    Příloha č. 23

    k vyhlášce č. 441/2013 Sb.

    Zatřídění nemovité věci do skupiny podle analýzy jejího rozvoje pro ocenění kombinací nákladového a výnosového způsobu.

    Tabulka č. 1

    Příloha č. 23 Zatřídění nemovité věci do skupiny podle analýzy jejího rozvoje pro ocenění kombinací nákladového a výnosového způsobu. Tabulka č. 1
    Označení skupinyCHARAKTERISTIKA SKUPIN DLE ANALÝZY ROZVOJE NEMOVITÉ VĚCI
    Změny okolí a podmínek s dopadem na výnosnost nebo na poptávkuRozvojové možnosti nemovité věci
    As pozitivním dopademano
    Bne
    Cbez zásadních změn - stabilizovaná oblastano
    Dne
    Es negativním dopademano
    Fne

    Určení ceny nemovité věci kombinací nákladového a výnosového způsobu

    Tabulka č. 2

    Příloha č. 23 Zatřídění nemovité věci do skupiny podle analýzy jejího rozvoje pro ocenění kombinací nákladového a výnosového způsobu. Tabulka č. 1 Určení ceny nemovité věci kombinací nákladového a výnosového způsobu Tabulka č. 2
    Označení skupinyVÝPOČET CENY NEMOVITÝCH VĚCÍ KOMBINACÍ NÁKLADOVÉHO A VÝNOSOVÉHO ZPŮSOBU
    CV ≤ CNCV > CN
    Pro budovy a halyPro budovy typu J a KPro budovy ostatních typů a haly
    ACV + 0,40 RCV × 1,15CV × 1,15
    B, CCV + 0,20 RCV × 1,05CV × 1,10
    D, ECV + 0,10RCVCV × 1,05
    FCVCV × 0,85CV

    kde

    R = |CV - CN|,

    CV - cena stavby zjištěná výnosovým způsobem,

    CN - cena stavby zjištěná nákladovým způsobem.

    V analýze rozvoje nemovité věci se posuzuje schopnost nemovité věci přizpůsobit se předpokládaným změnám okolí a podmínek, které mohou výrazně ovlivnit výnosnost nebo poptávku po nemovité věci.

    1. • Změnami okolí a podmínek se rozumějí budoucí změny charakteru okolní zástavby v návaznosti na územní plán, realizace staveb v okolí posuzované nemovité věci s výrazným dopadem na její výnosnost nebo prodejnost (např. objekty občanské vybavenosti, dopravní a průmyslové stavby, stanice metra, otvírka těžebního území a jiné), fiskální a dotační politika státu, cenové regulace, a jiné.
    2. • Rozvojovými možnostmi nemovité věci se rozumí posouzení, zda stávající využití odpovídá jejímu nejlepšímu a nejvyššímu využití, zda stavebně technické parametry stavby odpovídají požadavkům vyplývajícím z předpokládaných změn, případně zda je možná její změna (např. stavebními úpravami, změnou účelu užití stavby), aby se zachovala nebo zvýšila výnosnost nemovité věci, u pozemků posouzení možnosti další zástavby, a jiné.
    3. • Nemovitá věc, u které je růst pachtovného či nájemného zaručen polohou nemovité věci (např. umístění v centru obce nebo jiné významné lokalitě), se zařadí do skupiny A. Jiné zařazení lze pouze na základě průkazného doložení negativních změn v okolí.
    4. • Zatřídění do skupin je nutno zdůvodnit.

    Příloha č. 24

    k vyhlášce č. 441/2013 Sb.

    Základní ceny za m3 obestavěného prostoru rodinného domu, rekreační chalupy nebo rekreačního domku

    Tabulka č. 1

    Příloha č. 24 Základní ceny za m3 obestavěného prostoru rodinného domu, rekreační chalupy nebo rekreačního domku Tabulka č. 1
    Kraj v členění na okresy, vyjmenované obce, nebo oblasti některých obcí*Základní cena vyj. obce, okresu, nebo oblasti
    (Kč/m3)
    HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
    Praha - oblast 1*20 653
    Praha - oblast 2*8 089
    Praha - oblast 3*7 019
    Praha - oblast 4*7 674
    Praha - oblast 5*9 424
    Praha - oblast 6*9 574
    Praha - oblast 7*4 616
    Praha - oblast 8*8 068
    Praha - oblast 9*7 358
    Praha - oblast 10*7 368
    Praha - oblast 11*5 478
    Praha - oblast 12*8 345
    Praha - oblast 13*5 469
    Praha - oblast 14*3 685
    Praha - oblast 15*8 881
    Praha - oblast 16*4 450
    Praha - oblast 17*3 615
    Praha - oblast 18*6 458
    Praha - oblast 19*5 576
    Praha - oblast 20*7 599
    Praha - oblast 21*9 745
    STŘEDOČESKÝ KRAJ
    Benešov3 089
    Beroun4 149
    Kladno3 110
    Kolín2 347
    Kutná Hora2 268
    Mělník3 105
    Mladá Boleslav3 412
    Nymburk2 983
    Poděbrady3 188
    Praha - východ**6 401
    Praha - západ**7 117
    Příbram2 009
    Rakovník1 996
    10 001 - 50 0002 385
    2 001 - 10 0002 833
    do 2 000 obyvatel2 206
    JIHOČESKÝ KRAJ
    České Budějovice3 315
    Český Krumlov2 933
    Jindřichův Hradec1 809
    Písek3 215
    Prachatice2 958
    Strakonice1 931
    Tábor 2 909
    2 001 - 10 0001 936
    do 2 000 obyvatel1 840
    PLZEŇSKÝ KRAJ
    Plzeň - oblast 1*2 693
    Plzeň - oblast 2*4 086
    Plzeň - oblast 3*3 997
    Domažlice1 456
    Klatovy2 175
    Rokycany2 767
    Tachov3 076
    10 001 - 50 0002 184
    2 001 - 10 0002 127
    do 2 000 obyvatel1 863
    KARLOVARSKÝ KRAJ
    Karlovy Vary - oblast 1*4 180
    Karlovy Vary - oblast 2*2 850
    Karlovy Vary - oblast 3*2 234
    Karlovy Vary - oblast 4*3 242
    Cheb2 584
    Františkovy Lázně2 865
    Mariánské Lázně1 978
    Sokolov2 969
    10 001 - 50 0001 622
    2 001 - 10 0001 309
    do 2 000 obyvatel1 922
    ÚSTECKÝ KRAJ
    Děčín1 438
    Chomutov2 594
    Litoměřice3 293
    Louny2 530
    Most3 404
    Teplice2 311
    Ústí nad Labem1 527
    10 001 - 50 0001 740
    2 001 - 10 0001 340
    do 2 000 obyvatel1 668
    LIBERECKÝ KRAJ
    Česká Lípa1 856
    Jablonec nad Nisou1 938
    Liberec2 753
    Semily1 513
    10 001 - 50 0002 382
    2 001 - 10 0001 646
    do 2 000 obyvatel2 295
    KRÁL. HRADECKÝ KRAJ
    Hradec Králové3 944
    Jičín2 561
    Náchod1 549
    Rychnov nad Kn.2 251
    Trutnov2 617
    10 001 - 50 0002 178
    2 001 - 10 0001 681
    do 2 000 obyvatel1 873
    PARDUBICKÝ KRAJ
    Chrudim2 474
    Pardubice3 439
    Svitavy2 446
    Ústí nad Orlicí1 902
    10 001 - 50 0001 990
    2 001 - 10 0001 906
    do 2 000 obyvatel1 774
    KRAJ VYSOČINA
    Havlíčkův Brod2 696
    Jihlava3 495
    Pelhřimov2 705
    Třebíč2 430
    Žďár nad Sázavou2 713
    10 001 - 50 0001 899
    2 001 - 10 0001 448
    do 2 000 obyvatel1 352
    JIHOMORAVSKÝ KRAJ
    Brno - oblast 1*6 659
    Brno - oblast 2*4 051
    Brno - oblast 3*6 176
    Brno - oblast 4*5 509
    Brno - oblast 5*5 688
    Brno - oblast 6*5 372
    Brno - oblast 7*4 320
    Brno - oblast 8*3 402
    Brno - oblast 9*3 415
    Blansko3 862
    Břeclav2 155
    Hodonín2 774
    Vyškov2 201
    Znojmo2 509
    10 001 - 50 0002 607
    2 001 - 10 0002 205
    do 20 00 obyvatel1 900
    OLOMOUCKÝ KRAJ
    Jeseník1 703
    Olomouc3 500
    Prostějov2 465
    Přerov1 587
    Šumperk2 920
    10 001 - 50 0002 296
    2 001 - 10 0001 858
    do 2 000 obyvatel1 831
    ZLÍNSKÝ KRAJ
    Kroměříž1 984
    Luhačovice2 601
    Uherské Hradiště1 905
    Vsetín1 571
    Zlín4 131
    10 001 - 50 0002 291
    2 001 - 10 0001 353
    do 2 000 obyvatel1 347
    MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
    Ostrava - oblast 1*2 470
    Ostrava - oblast 2*2 587
    Ostrava - oblast 3*1 932
    Ostrava - oblast 4*1 375
    Ostrava - oblast 5*1 726
    Ostrava - oblast 6*2 862
    Ostrava - oblast 7*3 071
    Ostrava - oblast 8*2 626
    Ostrava - oblast 9*5 128
    Ostrava - oblast 10*2 181
    Ostrava - oblast 11*2 263
    Ostrava - oblast 12*2 055
    Bruntál1 626
    Frýdek - Místek1 894
    Havířov2 599
    Karviná1 984
    Nový Jičín2 435
    Opava 2 824
    10 001 - 50 0001 718
    2 001 - 10 0001 758
    do 2 000 obyvatel1 548
  • * Rozdělení obcí Prahy, Brna, Plzně, Ostravy a Karlových Varů na oblasti je uvedeno v příloze č. 2.
  • ** Základní ceny platí pro všechny obce v okrese bez ohledu na počet obyvatel.
  • Index konstrukce a vybavení rodinných domů, rekreačních chalup a domků

    Hodnocené znaky, charakteristiky kvalitativních pásem a jejich hodnoty

    Tabulka č. 2

    Příloha č. 24 Základní ceny za m3 obestavěného prostoru rodinného domu, rekreační chalupy nebo rekreačního domku Tabulka č. 1 Index konstrukce a vybavení rodinných domů, rekreačních chalup a domků Tabulka č. 2
    ZnakKvalitativní pásma
    ViNázev znakuČísloPopis pásmaHodnota Vi
    12345
    0Typ stavbya)I.Nepodsklepený nebo podsklepený do poloviny zastavěné plochy 1. NP - se šikmou nebo strmou střechouA;B;E;F;CH;I;L; M
    II.Dtto - s plochou střechouA;B;E;F;CH;I;L; M
    III.Podsklepený - se šikmou nebo strmou střechouC;D;G;H;J;K;N;O
    IV.Dtto - s plochou střechouC;D;G;H;J;K;N;O
    1Druh stavbyI.Rekreační chalupa a rekreační domek-0,02
    II.Dvoj domek, dům řadový-0,01
    III.Samostatný rodinný dům0
    2Provedení obvodových stěnb)I.Na bázi dřevní hmoty - nezateplené; zdivo smíšené nebo kamenné-0,08
    II.Železobetonová konstrukce - nezateplená-0,01
    III.Zdivo cihelné nebo tvárnicové0
    IV.Dřevostavby (novostavby) a stavby zateplené0,04
    V.Ekologické stavby, nízkoenergetické a pasivní domy atd.0,10
    3Tloušťka obvod, stěnI.méně jak 45 cm-0,02
    II.45 cm0
    III.více jak 45 cm0,03
    4Podlažnostc)I.Hodnota 10
    II.Hodnota více jak 1 do 2 včetně0,01
    III.Hodnota větší než 20,02
    5Napojení na sítě (přípojky)I.Žádné nebo pouze přípojka elektr. energie-0,10
    II.Přípojka elektro, vl. studna na pozemku-0,05
    III.Přípojka elektro, voda a odkanalizování RD do žumpy nebo septiku0
    IV.Přípojka elektro voda, napoj, na veřej, kanál, nebo domovní čistírna0,04
    V.Přípojka elektro, voda, kanalizace a plyn nebo propan butan0,08
    6Způsob vytápění stavbyI.Lokální na tuhá paliva-0,08
    II.Lokální vytápění el. nebo plynem,-0,04
    III.Ústřední, etážové, dálkové0
    IV.V převažující části vytápění podlahové, teplo vzdušné vytápění0,05
    V.Ostatní druhy vytápění (např. solární, tepelná čerpadla, stěn. vytápění)0,06 až 0,10
    7Zákl. příslušenství v RDd)I.Bez základního příslušenství nebo pouze suchý záchod,chemické WC-0,10
    II.Pouze částečné ve stavbě nebo úplné podstand. nebo mimo stavbu RD-0,05
    III.Úplné - standardní provedení0
    IV.Úplné nadstandard, nebo více zákl.přísl. standard, proved., popřípadě prádelna0,05
    V.Více základních příslušenství nadstandardního provedení0,06 až 0,10
    8Ostatní vybavení v RDI.Bez dalšího vybavení0
    II.Např. sauna, centrál.vysavač, zimní zahrad., vířivé vany, vnitřní bazén0,01 až 0,25
    9Venkovní úpravyI.Zanedbatelného rozsahu-0,05
    II.Minimálního rozsahu-0,03
    III.Standardního rozsahu a provedení0
    IV.Většího rozsahu nebo nadstand. provedení0,04
    V.Nadstandardní provedení a rozsah0,05
    10Vedlejší stavby tvořící příslušenství k RDI.Snižující hodnotu RD-0,01 až -0,03
    II.Bez vedlejších staveb nebo jejich celkové zastavěné ploše nad 25 m0
    III.Standardní příslušenství - vedlejší stavby celkem do 25 m0,05 až 0,10
    11Pozemky ve funkčním celku se stavbouI.Bez pozemku (nebo pouze zast. stavbou) nebo do 300 m-0,01
    II.Od 300 m2 do 800 m2 celkem0
    III.Nad 800 m2 celkem0,01
    12Kriterium jinde neuvedenéI.Významně snižující cenu-0,06 až -0,10
    II.Mírně snižující cenu-0,01 až -0,05
    III.Bez vlivu na cenu0
    IV.Mírně zvyšující cenu0,01 až 0,05
    V.Významně zvyšující cenu0,06 až 0,10
    13Stavebně- technický stavI.Stavba ve výborném stavu1,05*
    II.Stavba v dobrém stavu s pravidelnou údržbou1,00*
    III.Stavba se zanedbanou údržbou - (předpoklad provedení menších stavebních úprav)0,85*
    IV.Stavba ve špatném stavu - (předpoklad provedení rozsáhlejších stavebních úprav)0,65*
    V.Stavba ve špatném stavu - (nutná rekonstrukce i konstrukcí dlouhodobé životnosti)0,40*
    Index konstrukce a vybavení:
  • a) Typ stavby se určí začleněním do kvalitativního pásma a výběrem písmene ze sloupce 5 odpovídajícího typu dle přílohy č. 11.
  • b) Začlenění se provede podle převažující svislé obvodové konstrukce nadzemních podlaží. Nelze-li ji pří více druzích určit, pak se pro výpočet použije hodnota konstrukce příslušející kvalitativnímu pásmu nejvyššího čísla z vyskytujících se druhů konstrukcí.
  • c) Podlažností pro účely této vyhlášky se rozumí podíl celkové zastavěné plochy všech podlaží stavby a zastavěné plochy 1. NP - nutno doložit výpočtem.
  • d) Základním příslušenstvím pro účely této vyhlášky se rozumí koupelna (vana nebo sprchovací kout, umyvadlo) a splachovací záchod.
  • * Hodnota kvalitativního pásma se násobí koeficientem s, který se vypočte podle vzorce

    s = 1 - 0,005 × y,

    kde

    y................stáří stavby v rocích,

    1 a 0,005 ......konstanty

    Přitom platí, že nejnižší hodnotou koeficientu s je 0,6.

  • Je-li stavba po celkové rekonstrukci, pak za stáří stavby pro stanovení hodnoty koeficientu s se považuje počet let od kolaudace této rekonstrukce plus 15 let. Za celkovou rekonstrukci se pro tento účel považuje stavba, u níž došlo alespoň 60 % objemových podílů prvků konstrukcí a vybavení. K celkové rekonstrukci starší 50 ti let se nepřihlíží.